Wstęp do architektury awangardowej pierwszej połowy XX w. — konspekt lekcji
17 maj 2017
Ocena: brak

Konspekt dedykowany jest nauczycielom średnich szkół plastycznych, jak też pracujących w innych typach szkół, przygotowujących Uczniów do matury z historii sztuki.

Czytaj dalej
Legenda Salvadora Dalego.
04 czerwiec 2008
Ocena: brak

Scenariusz lekcji z wiedzy o kulturze wykorzystujący metodę grup eksperckich  - załączam teksty oraz pytania dla poszczególnych grup i podsumowujące.

Czytaj dalej
Impresjonizm - czyżby sztuka alternatywna w XIX W.
28 sierpień 2007
Ocena: brak

Scenariusz lekcji plastyki dla gimnazjum uwzględniający powiązanie współczesnych aspektów kulturowych ze sztuką dawnych czasów. Impresjonizm wyrósł z buntu przeciwko ustalonym konwencjom w sztuce oficjalnej, totez można się zastanawiać wspólnie z uczniami, jakie cechy łączą go ze sztuką alternatywną naszych czasów

Czytaj dalej
Czy potrafimy przeciwdziałać brutalności tego świata?
06 maj 2007
Ocena: brak

Jest to scenariusz lekcji plastyki dla uczniów trzeciej klasy gimnazjum. Scenariusz ma za zadanie pokazania rzeczywistości z jej postępującą brutalizacją i emocji z nią związanymi na przykładzie dzieł wielkich malarzy.

Czytaj dalej
Awangarda XX wieku
28 kwiecień 2007
Ocena: brak

O obliczu sztuki XX wieku zadecydowała awangarda, kilka kierunków pojawiających się tuż przed, w trakcie i zaraz po wielkiej wojnie 1914 roku. Futuryści, dadaiści i rosyjscy konstruktywiści zaproponowali wówczas nową koncepcję działania i sztuki. Tęsknota za zmianą współczesnego i przyszłego świata, bunt i rewolucja będące w centrum zainteresowań awangardy stały się norma sztuki współczesnej. Wykształcił się światopoglądowy nowy wzorzec wolności i nowości i były to wartości cenione najwyżej. Sztuka nowoczesna, której początki wiążą badacze z impresjonizmem bądź postimpresjonizmem w II połowy XIX wieku, przybrała w awangardzie najbardziej wyrazistą postać.

Czytaj dalej